ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В КОНТЕКСТІ ДЕРЖАВНО-ЦЕРКОВНИХ ПРОЦЕСІВ У ВЕЛИКОМУ КНЯЗІВСТВІ ЛИТОВСЬКОМУ, РУСЬКОМУ, ЖЕМАЙТІЙСЬКОМУ ТА КОРОЛІВСТВІ ПОЛЬСЬКОМУ (1458 – 1509)
DOI:
https://doi.org/10.24919/2519-058X.22.253747Анотація
Мета дослідження – аналіз державно-правових процесів, які вплинули на організаційний розвиток Православної Церкви у Великому князівстві Литовському, Руському, Жемайтійському та Короні королівства Польського і як наслідок – на трансформацію суспільства. Методологія дослідження спирається на принципи історизму, системності, науковості, верифікації, авторської об’єктивності, поміркованого наративного конструктивізму, а також на використання загальнонаукових (аналіз, синтез, узагальнення) та спеціально-історичних (історико-генетичний, історико-типологічний, історико-системний) методів. Наукова новизна одержаних результатів визначається тим, що комплексно проаналізовано державно-церковні відносини на українських землях у другій половині XV – початку XVI ст. для осмислення досвіду. Висновки. Ослаблена Київська митрополія в середині XV ст. стала об’єктом активних зацікавлень двох релігійних центрів – Риму і Москви. Релігійна політика литовських і польських правителів другої пол. XV – поч. XVI ст. визначалася тиском папського престолу на приєднання православних до Римської Церкви (у тому числі за посередництвом унії) та особистим ставленням того чи іншого володаря. Релігійна нетерпимість з боку католицької церковної і світської влади змушувала православне населення шукати захисту у правителів Князівства Московського. Київському митрополиту залишились у підпорядкуванні єпархії, які були розташовані на території двох держав: Великому князівстві Литовському та Королівстві Польському. Важке становище Православної Церкви в католицькій державі, призначення королем на вищі церковні посади сумнівних людей, висували на порядок денний необхідність церковних реформ. Спробою Церкви, в особі митрополита Йосифа, соборно реагувати на трансформоване право патронату та пропонувати модель церковно-державних відносин стали ухвали Віленського собору. Вони відобразили боротьбу проти втручання світської влади у справи Київської митрополії.
Ключові слова: Київська митрополія, Велике князівство Литовське, Королівство Польське, українські землі, унія, релігійна політика, державно-церковні відносини.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.