АРХЕОЛОГІЧНІ МУЗИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ З ТЕРИТОРІЇ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В КОНТЕКСТІ СЛОВ’ЯНСЬКОГО ІНСТРУМЕНТАРІЮ X – XIV ст

Автор(и)

  • Святослав ТЕРСЬКИЙ
  • Ірина ЗІНКІВ

DOI:

https://doi.org/10.24919/2519-058X.22.253745

Анотація

Серед чисельної номенклатури середньовічних артефактів доби Галицько-Волинської держави, виявлених під час археологічних досліджень її літописних центрів (Галич, Володимир, Звенигород, Пересопниця, Дорогобуж, ін.) помітне місце займають знахідки музичного призначення. Мета дослідження – вивчити археологічні артефакти, знайдені на історичних землях Галицько-Волинської держави, що ідентифікуються археологами та інструментознавцями як музичні інструменти, а також ввести до наукового обігу ті артефакти, що отримали в археологічних працях некоректні номінації або ж фігурують у публікаціях археологів як предмети “нез’ясованого призначення”. Методологія дослідження полягає у вперше здійсненій спробі поєднати археологічні та музикознавчі, зокрема органологічні методи дослідження середньовічних музичних інструментів (за міжнародною систематикою Горбостеля-Закса). Запропонована методологія може бути застосована до вивчення середньовічного музичного інструментарію слов’янського світу. Наукова новизна. Стаття започатковує спільне археологічно-музикознавче дослідження середньовічних музичних інструментів, знайдених на історичних землях Галицько-Волинської держави. Розглянуті археологічні музичні інструменти різних типів показали, що їх побутування в Галицько-Волинській державі розвивалося в спільному річищі із загальнослов’янською музично-інструментальною культурою доби європейського Середньовіччя. У подальшому автори планують працювати над створенням Каталогу середньовічних музичних інструментів Київської Русі та Галицько-Волинської держави, який рівною мірою буде потрібним як археологам, так і представникам історичної органології (археомузикології). Висновки. Наукові результати статті мають методологічне значення і стануть підґрунтям для коректної ідентифікації українськими археологами музичних артефактів музично-інструментальної культури середньовічної України.

Ключеві слова: музична археологія (археомузикологія), струнні, ударні, духові музичні інструменти, Галицько-Волинська держава, слов’янський світ середньовічної Європи.

Біографії авторів

Святослав ТЕРСЬКИЙ

доктор історичних наук, професор кафедри історії, музеєзнавства і культурної спадщини Національного університету “Львівська політехніка”

Ірина ЗІНКІВ

доктор мистецтвознавства, професор кафедри теорії музики Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-27

Номер

Розділ

Статті