АРХЕОЛОГІЧНІ МУЗИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ З ТЕРИТОРІЇ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ В КОНТЕКСТІ СЛОВ’ЯНСЬКОГО ІНСТРУМЕНТАРІЮ X – XIV ст
DOI:
https://doi.org/10.24919/2519-058X.22.253745Анотація
Серед чисельної номенклатури середньовічних артефактів доби Галицько-Волинської держави, виявлених під час археологічних досліджень її літописних центрів (Галич, Володимир, Звенигород, Пересопниця, Дорогобуж, ін.) помітне місце займають знахідки музичного призначення. Мета дослідження – вивчити археологічні артефакти, знайдені на історичних землях Галицько-Волинської держави, що ідентифікуються археологами та інструментознавцями як музичні інструменти, а також ввести до наукового обігу ті артефакти, що отримали в археологічних працях некоректні номінації або ж фігурують у публікаціях археологів як предмети “нез’ясованого призначення”. Методологія дослідження полягає у вперше здійсненій спробі поєднати археологічні та музикознавчі, зокрема органологічні методи дослідження середньовічних музичних інструментів (за міжнародною систематикою Горбостеля-Закса). Запропонована методологія може бути застосована до вивчення середньовічного музичного інструментарію слов’янського світу. Наукова новизна. Стаття започатковує спільне археологічно-музикознавче дослідження середньовічних музичних інструментів, знайдених на історичних землях Галицько-Волинської держави. Розглянуті археологічні музичні інструменти різних типів показали, що їх побутування в Галицько-Волинській державі розвивалося в спільному річищі із загальнослов’янською музично-інструментальною культурою доби європейського Середньовіччя. У подальшому автори планують працювати над створенням Каталогу середньовічних музичних інструментів Київської Русі та Галицько-Волинської держави, який рівною мірою буде потрібним як археологам, так і представникам історичної органології (археомузикології). Висновки. Наукові результати статті мають методологічне значення і стануть підґрунтям для коректної ідентифікації українськими археологами музичних артефактів музично-інструментальної культури середньовічної України.
Ключеві слова: музична археологія (археомузикологія), струнні, ударні, духові музичні інструменти, Галицько-Волинська держава, слов’янський світ середньовічної Європи.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.