ЯК ІСПАНСКИЙ ГРИП ВПЛИНУВ НА СОЮЗ ТРАНСИЛЬВАНІЇ І РУМУНІЇ 1918 РОКУ?

Автор(и)

  • Віктор Тудор РОШУ

DOI:

https://doi.org/10.24919/2519-058X.21.246904

Анотація

Національні збори, заплановані в Альба-Юлії на 1 грудня 1918 р., мали проголосити союз Трансильванії, Банату та Партіуму (частини Австро-Угорської імперії до 1918 р., але з румунською етнічною більшістю) з Королівством Румунія. Одним із найлютіших ворогів організації цієї Асамблеї був іспанський грип.

Ближче до кінця 1918 р. пояснення цієї пандемії стали частково сучасними. Трансильванські газети докладали певних зусиль, щоб змалювати іспанський грип, підкреслюючи науковий вимір, час від часу надаючи простір для медичних дискусій, хоча також були присутні теорії без наукових пояснень. У деяких країнах світу застосовувалися сучасні заходи проти поширення грипу, наприклад, носіння маски і заборона організовувати заходи з численними учасниками, але в Трансильванії наприкінці війни виявилося, що мало хто піклується про реальні кроки проти пандемії. Головні імперативи того періоду стовідсотково були спрямовані на національну емансипацію. Сформувався й вакуум влади, який потрібно було заповнити.

Депутатів Національних зборів обирали за 4–7 днів до заходу, призначеного для проведення в Альба-Юлії. Значна частина з них у цей період захворіли, не будучи в змозі поїхати до Альба-Юлії. Більшість надсилали телеграми організаторам Асамблеї, уточнюючи, що вони постраждали від іспанського грипу і змушені залишатися вдома. Деякі з цих депутатів були замінені вже обраними заступниками. Проте інші румунські лідери, хоча й були дуже хворі, доклали значних зусиль і змогли бути присутніми на заході. Перенесення мікробів грипу (знання про віруси були вкрай обмежені) і нараження на небезпеку інших не вважалися великими проблемами

Біографія автора

Віктор Тудор РОШУ

доктор філософії в галузі історії, завідувач відділу історії Національного музею Союзу, Альба-Юлія

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-12-24

Номер

Розділ

Статті