ХІХ ВСЕСОЮЗНА ПАРТІЙНА КОНФЕРЕНЦІЯ ЯК ЧИННИК РОЗПАДУ КПРС-КПУ У ЗАХІДНИХ ОБЛАСТЯХ УРСР
DOI:
https://doi.org/10.24919/2519-058X.20.240049Анотація
Анотація. Мета дослідження. У рік відзначення тридцятилітнього ювілею відновлення
незалежності України, наукова розвідка розв’язує завдання реконструкції сприйняття
номенклатурою західноукраїнських обкомів КПРС-КПУ рішень ХІХ Всесоюзної партійної
конференції 1988 р. Особливо у контексті її деструктивного впливу на комуністичну еліту, що мав наслідком розпад локальних партійних осередків у західних областях УРСР й не в останню чергу спричинив крах СРСР та український державотворчий ренесанс. Методологія дослідження. Науковий аналіз сприйняття компартійним елітами західних областей УРСР рішень ХІХ всесоюзної конференції відбувався на раціональному щаблі із дотриманням принципу історичної об’єктивності. У ході дослідження було застосовано методи критичного й структурного аналізу й класифікації, систематизації і верифікації неопублікованих архівних джерел. Висновки базуються на документах одного республіканського й семи обласних архівів, а також на публікаціях у періодичних виданнях і результатах польових досліджень. Наукова новизна статті полягає у тому, що вперше в українській та світовій історичній науці здійснено комплексний аналіз дезінтеграції партійної номенклатури як найвищого суспільного прошарку
у західних областях УРСР наприкінці 80-х рр. ХХ ст., що відбувся внаслідок її природної
неспромоги до демократичних новацій. Такий розгляд був можливим на основі введення до наукового обігу нової архівної документальної бази та інтерв’ю із учасниками й сучасниками подій. Висновки. Основні результати наукової статті розкриваються на основі апріорної неможливості синтезу автократичних й демократичних методів державної побудови, що був використаний ініціаторами “перебудови” з метою збереження монопольного права на владу. Тому політична реформа у СРСР, проголошена на ХІХ всесоюзній партійній конференції (1988)
у бік “радянізації” країни, не тільки не могла зміцнити становище КПРС, а й закономірно
спричинила стрімку корозію вищих органів місцевих партійних структур, що, зі свого боку, призвело до тотального скорочення чисельності комуністичних осередків й не в останню чергу уможливило розпад Радянського Союзу та проголошення України самостійною державою.
Ключові слова: ХІХ всесоюзна партійна конференція, КПРС-КПУ, західноукраїнські обкоми, політична реформа, дезінтеграція, розпад.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.