“ПРОСВІТИ” ВОЛИНСЬКОГО ВОЄВОДСТВА У ПРОТИСТОЯННІ З ПОЛЬСКОЮ ВЛАДОЮ (1921 – 1934 рр.)
DOI:
https://doi.org/10.24919/2519-058X.20.240045Анотація
Анотація. У статті аналізується національна політика Другої Речі Посполитої,
результатом якої стало переслідування українських громадських організацій та українського національного руху, зокрема у Волинському воєводстві, у період між двома світовими війнами. Досліджується політична ситуація, що склалася на землях Західної України після їх входження до Польської держави та особливості формування і реалізації політики прометеїзму на цих теренах. Національна ідея, яку пропагувала “Просвіта”, вороже сприймалася польською адміністрацією Волині, оскільки суперечила державній доктрині перетворення Другої Речі Посполитої на унітарну державу. Обстоювання “Просвітою” української мови та культури йшло у розріз із баченнями національної політики державницької нації. Метою дослідження є виявлення та комплексний аналіз причин і особливостей переслідування польською владою “Просвіти” у Волинському воєводстві у період 20–30-х рр. ХХ ст. і аналіз наслідків її ліквідації. Методологічну основу становлять принципи історизму в єдності всіх його компонентів, системності та науковості. Міждисциплінарне дослідження орієнтоване на залучення історико-порівняльного й історико-системного методів, прийомів
мікроісторичного аналізу. Наукова новизна. На онові виявлених нових архівних документів прослідковано динаміку формування взаємин поміж національно-культурною організацією волинян “Просвітою” та польською державною адміністрацією. З’ясовано, що саме у період воєводства Генріха Юзевського на Волині розпочинається цілеспрямована політика утисків та переслідування “Просвіти” з боку польської влади, яка у кінцевому результаті призвела до повної ліквідації однієї із наймасовіших та найшановніших у краї громадських організацій. Ліквідаційні
збори товариства “Просвіта” відбулися у Луцьку 1 липня 1934 р., після чого більшість осередків товариства припинили існування.
На основі досліджених архівних документів автори дійшли висновку, що внаслідок
втілення у життя “волинського експерименту” воєвода Г. Юзевський знищував під різними приводами культурно-освітнє товариство “Просвіта” у краї і створив товариства, які мали впроваджувати в життя політичну програму воєводи. Ними стали Просвітянські хати.
Ключові слова. “Просвіта”, Друга Річ Посполита, Волинське воєводство, громадська
організація, утиски, національна політика, переслідування, українська громада, національна ідея.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.