ГРОМАДЯНСТВО ЯК БАЗОВА КАТЕГОРІЯ У ДОСЛІДЖЕННІ ОБРАЗУ ІДЕАЛЬНОГО ГРОМАДЯНИНА У СТАРОДАВНІХ АФІНАХ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2519-058X.20.240018Анотація
Анотація. Метою дослідження є аналіз впливу змісту афінського громадянства на образ
ідеального громадянина, а також визначення наявності способів досягнення суспільно визнаного образу доброчесного громадянина у незаконнонароджених афінян. Методологія дослідження засновувалася на застосуванні історичного, логічного, системного, аксіологічного підходів та використанні спеціально-історичних (історико-генетичний, історико-типологічний, історико- порівняльний) методів. Наукова новизна полягає у тому, що вперше в українській історіографії здійснено спробу аналізу сутності афінського громадянства та впливу його змістових складових на образ ідеального громадянина. У зв’язку із невизначеним соціально-політичним статусом nothoi
розглянуто питання можливості суспільного визнання їх хорошими громадянами. Висновки. Поняття громадянства у Стародавніх Афінах включало соціокультурну та політичну складові. Перша передбачала залучення дитини до культурної та релігійної діяльності з метою засвоєння і подальшого відтворення культурних норм, традицій громадянської общини. Інтеграції дитини до колективу громадян полісу для участі у соціокультурній діяльності передувало включення її у сім’ю та фратрію батька. Фратріальна належність була основою набуття політичних прав у спосіб реєстрації юнака в списках громадян дему. Активна участь у соціокультурній діяльності та управлінні полісом становили основу образу ідеального громадянина. Наявні джерела не дають підстав однозначно визначити статус nothoi в афінському полісі. Однак той факт, що nothoi становили суттєвий ресурс для поповнення колективу громадян, наявність практик усиновлення та надання громадянських прав декретом еклесії, а також існування періодів лояльного ставлення до незаконнонароджених, недотримання або відміни законів, що регулювали питання належності до громадянського колективу, створюють вірогідність наявності у nothoi політичних прав у певних випадках. Доступність для незаконнонароджених святилища та гімнасія у Кіносаргах демонструє наявність способу їх соціокультурної інтеграції.
Ключові слова: Стародавні Афіни, громадянство, образ ідеального громадянина, nothoi.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Оксана ВАР’ЯН, Андрій ШКОЛИК

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.