МІСЦЕ УКРАЇНИ У СИСТЕМІ БЕЗПЕКИ РЕГІОНУ СЕРЕДНЬО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ У ПРАЦЯХ ТЕОРЕТИКІВ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІЗМУ (20–30-х рр. ХХ ст.)

Автор(и)

  • Руслан ДЕМЧИШАК
  • Тарас СТАРОДУБ

DOI:

https://doi.org/10.24919/2519-058X.20.240016

Анотація

Мета дослідження – вивчення і аналіз поглядів теоретиків українського
націоналізму міжвоєнного періоду ХХ ст. на місце та роль України у системі безпеки макрорегіону Середньо-Східної Європи, передусім у контексті вироблення механізмів стримування російської агресії та ефективної реалізації свого геополітичного потенціалу. Методологія дослідження спирається на методи історизму, порівняльно-аналітичний та структурно-системний аналіз, використовується принцип проблемності. Наукова новизна полягає у тому, що вперше подано комплексне бачення зовнішньополітичних напрямів розвитку України у контексті безпекових
проблем Середньо-Східної Європи у працях українських мислителів націоналістичного
спрямування міжвоєнного періоду ХХ ст. Висновки. Визначаючи місце України у системі
безпеки макрорегіону Середньо-Східної Європи, теоретики українського націоналізму
20–30-х рр. ХХ ст. розглядали такі складові: Україна – Росія, Україна – Польща, місце України  у протистоянні Західна – Східна цивілізації, безпекова політика у Балто-Чорноморського регіоні та зовнішньополітичні напрями реалізації її Чорноморської складової.
Україна, на думку мислителів-націоналістів, повинна здійснювати активну
зовнішньополітичну діяльність у напрямі від Балтики по Кавказ і Балкани. Серед країн
чорноморського простору головним стратегічним союзником України визначалася Туреччина, також потенційно найближчим союзником позиціонувалася східнобалканська держава – Болгарія. Важлива роль відводилася союзницьким відносинам з країнами Південного Кавказу як незалежними державами, а також відносинам з Білоруссю як захисним щитом з півночі.
Українські мислителі переконані, що лише об’єднана Європа здатна протистояти
російській агресії та її потенційним геополітичним наслідкам. У своїх працях вони відводять Україні центральне місце у системі безпеки на східних кордонах Європейського континенту та роль противаги агресивній політиці Росії.
Ключові слова: Середньо-Східна Європа, геополітика, націоналізм, зовнішньополітична
стратегія, Українська держава.

Біографії авторів

Руслан ДЕМЧИШАК

кандидат політичних наук, доцент  кафедри  політології  та міжнародних відносин Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету “Львівська політехніка”

Тарас СТАРОДУБ

аспірант  кафедри  політології  та міжнародних відносин Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету “Львівська політехніка”

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-30

Номер

Розділ

Статті