МІСЦЕ УКРАЇНИ У СИСТЕМІ БЕЗПЕКИ РЕГІОНУ СЕРЕДНЬО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ У ПРАЦЯХ ТЕОРЕТИКІВ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІЗМУ (20–30-х рр. ХХ ст.)
DOI:
https://doi.org/10.24919/2519-058X.20.240016Анотація
Мета дослідження – вивчення і аналіз поглядів теоретиків українського
націоналізму міжвоєнного періоду ХХ ст. на місце та роль України у системі безпеки макрорегіону Середньо-Східної Європи, передусім у контексті вироблення механізмів стримування російської агресії та ефективної реалізації свого геополітичного потенціалу. Методологія дослідження спирається на методи історизму, порівняльно-аналітичний та структурно-системний аналіз, використовується принцип проблемності. Наукова новизна полягає у тому, що вперше подано комплексне бачення зовнішньополітичних напрямів розвитку України у контексті безпекових
проблем Середньо-Східної Європи у працях українських мислителів націоналістичного
спрямування міжвоєнного періоду ХХ ст. Висновки. Визначаючи місце України у системі
безпеки макрорегіону Середньо-Східної Європи, теоретики українського націоналізму
20–30-х рр. ХХ ст. розглядали такі складові: Україна – Росія, Україна – Польща, місце України у протистоянні Західна – Східна цивілізації, безпекова політика у Балто-Чорноморського регіоні та зовнішньополітичні напрями реалізації її Чорноморської складової.
Україна, на думку мислителів-націоналістів, повинна здійснювати активну
зовнішньополітичну діяльність у напрямі від Балтики по Кавказ і Балкани. Серед країн
чорноморського простору головним стратегічним союзником України визначалася Туреччина, також потенційно найближчим союзником позиціонувалася східнобалканська держава – Болгарія. Важлива роль відводилася союзницьким відносинам з країнами Південного Кавказу як незалежними державами, а також відносинам з Білоруссю як захисним щитом з півночі.
Українські мислителі переконані, що лише об’єднана Європа здатна протистояти
російській агресії та її потенційним геополітичним наслідкам. У своїх працях вони відводять Україні центральне місце у системі безпеки на східних кордонах Європейського континенту та роль противаги агресивній політиці Росії.
Ключові слова: Середньо-Східна Європа, геополітика, націоналізм, зовнішньополітична
стратегія, Українська держава.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Руслан ДЕМЧИШАК, Тарас СТАРОДУБ

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.