ДО ПИТАННЯ ПРО УКЛАДАННЯ СПИСКУ ВИКОНАВЦІВ ГОЛОДОМОРУ-ГЕНОЦИДУ УКРАЇНЦІВ: ПАРТІЙНО-ДЕРЖАВНА НОМЕНКЛАТУРА ТА ПРАЦІВНИКИ РЕПРЕСИВНО-КАРАЛЬНИХ ОРГАНІВ

Автор(и)

  • Олеся СТАСЮК

DOI:

https://doi.org/10.24919/2519-058X.18.226549

Анотація

Анотація. Мета дослідження – оприлюднити імена окремих діячів партійно-державної номенклатури та працівників репресивно-каральних органів, що належать до когорти виконавців Голодомору-геноциду українців, а також проаналізувати їхню роль у вчиненні даного злочину. Методологія дослідження ґрунтується на принципах історизму, системності, науковості, верифікації, авторської об’єктивності, на використання загальнонаукових (аналіз, синтез, узагальнення) та спеціально-історичних (історико-генетичний, історико-типологічний, історико-системний) методів. Наукова новизна полягає в тому, що вперше проаналізовано матеріал на предмет укладання майбутніх списків виконавців Голодомору-геноциду українців 1932 – 1933 рр., що є вагомим аспектом вітчизняних голодоморознавчих студій на сучасному етапі. Висновки. Вивчення та укладання списків виконавців Голодомору-геноциду українців є важливим і перспективним напрямком дослідження, адже йдеться про інститут уповноважених, що виник в результаті цілеспрямованого злочинного наміру з боку вищого партійного керівництва СРСР приборкати українців шляхом їх примусового виголодження. У випадку з цим злочином йдеться про колективного суб’єкта злочину – від організаторів серед вищого радянського керівництва до партійно-державної номенклатури та представників репресивно-каральних органів УРСС, який має стати об’єктом комплексного та повноцінного дослідження, маючи на меті укладання та оприлюднення якомога повнішого й автентичного списку усіх виконавців цього злочину. Це тягне за собою потребу розширення погляду на тему Голодомору-геноциду українців та переходу на інший рівень досліджень – до узагальнюючих, синтетичних опрацювань, що зумовлювало модернізацію існуючих моделей історичного пізнання та виводило українське голодоморознавство на вищий, узагальнюючий рівень осягнення проблем.

Ключові слова: Голодомор-геноцид українців, списки виконавців, партійно-державна номенклатура, репресивно-каральні органи УРСС.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-03-30

Номер

Розділ

Статті